Boguszów-Gorce |
|
Pełnomocnik Rządu |
---|---|---|
ORZECZNICTWO I STOPNIE NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI
LIKWIDACJA
BARIER ARCHITEKTONICZNYCH, TECHNICZNYCH ULGI I UPRAWNIENIA
WYBRANE
INSTYTUCJE DZIAŁAJĄCENA RZECZ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
LINKI
DO STRON KONTAKT Z PRACOWNIKIEM URZĘDU DS. OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
|
ULGI I UPRAWNIENIA |
PFRON Powiat Wałbrzyski Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wałbrzychu Wrocławski Sejmik Osób Niepełnosprawnych Magazyn Integracja Portal organizacji pozarządowych
|
Komunikacyjne
Ulgi w komunikacji lokalnej regulują samorządy. Niepełnosprawność w stopniu znacznym i umiarkowanym, a także w stopniu lekkim przy symbolu R i N, upoważnia do ubiegania się o kartę parkingową.
Ulga telekomunikacyjna Do rabatów mają prawo tylko niektóre grupy osób niepełnosprawnych:
Rabatów udziela się na podstawie orzeczeń powiatowego lub wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności. Telekomunikacja Polska - udziela osobom niepełnosprawnym następujących rabatów w opłatach za usługi telekomunikacyjne:
Uwaga! - każdy operator odrębnie reguluje rabaty.
Podatkowe Osoby niepełnosprawne lub utrzymujące osoby niepełnosprawne mogą odliczyć od dochodu wydatki związane:
Przepisy dot. odpisów podatkowych corocznie się zmieniają, dlatego przed rozliczeniem podatku należ szczegółowo zapoznać się z obowiązującymi odliczeniami. 50% w opłacie paszportowej - wszystkie rodzaje i stopnie niepełnosprawności.
Pocztowe Bezpłatne doręczanie listów, paczek i przekazów bezpośrednio do domu, osobom z uszkodzeniem narządu ruchu powodującym konieczność korzystania z wózka inwalidzkiego, niewidome lub ociemniałe.
|
||
Karta Parkingowa Karta Parkingowa to jedyny dokument uprawniający osoby niepełnosprawne do parkowania na "kopertach". Od dnia 23 września 2009 r. kartę parkingową wydaje się na podstawie wydanego przez zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności: 1. orzeczenia o niepełnosprawności, 2. orzeczenia o stopniu niepełnosprawności,
3.
orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień W przypadku osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenia zaliczające do stopnia lekkiego kartę parkingową wydaje się na podstawie orzeczenia, wraz ze wskazaniem, o którym mowa w art. 6b ust. 3 pkt 9 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776, z późn. zm.2)). W przypadku orzeczeń wydanych przez organy rentowe równoważnych z orzeczeniami o stopniu lekkim, w których nie określono przyczyny niepełnosprawności, kartę parkingową wydaje się na podstawie orzeczenia, wraz z zaświadczeniem lekarskim potwierdzającym ograniczenie sprawności ruchowej. Aby otrzymać kartę parkingową, należy złożyć następujące dokumenty:
Na wydanie karty parkingowej oczekuje się zwykle kilka dni.
Osoba niepełnosprawna, kierująca pojazdem samochodowym oznaczonym kartą parkingową może nie stosować się do niektórych znaków drogowych i uprawnia do korzystania z miejsc parkingowych wyznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Karta parkingowa potwierdza uprawnienia do niestosowania się do następujących znaków drogowych: B-1 zakaz ruchu w obu kierunkach B-3 zakaz wjazdu pojazdów silnikowych z wyjątkiem motocykli jednośladowych B-3a zakaz wjazdu autobusów B-4 zakaz wjazdu motocykli B-10 zakaz wjazdu motorowerów B-35 zakaz postoju B-37 zakaz postoju w dni nieparzyste B-38 zakaz postoju w dni parzyste B-39 strefa ograniczonego postoju
Przepis ten dotyczy również: kierującego pojazdem przewożącego osobę o obniżonej sprawności ruchowej;
Kartę parkingową należy umieścić za przednią szybą pojazdu samochodowego, w miejscu widocznym umożliwiającym jej odczytanie. WZÓR KARTY PARKINGOWEJ DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Od dnia 23 września 2009 r. nie wydaje się kart parkingowych placówkom zajmującym się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych. Kartę parkingową może uzyskać także placówka zajmująca się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych.
PO KARTĘ PARKINGOWĄ NALEŻY UDAĆ SIĘ DO PCPR W WAŁBRZYCHU
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wałbrzychu ul. Limanowskiego 9, 58-300 Wałbrzych tel. 074 66 66 300, faks: 074 66 66 301 e-mail: sekretariat@pcpr.walbrzych.pl www http://www.pcpr.walbrzych.pl/ .
Zwolnione z opłat za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych są:
Od maja 2005 r. zwolnienie nie przysługuje osobom, które mieszkają we wspólnym gospodarstwie domowym z co najmniej dwiema osobami, które ukończyły 26 rok życia i które nie spełniają warunków do uzyskania tych zwolnień.
Ulgowa opłata paszportowa ulgową opłatę paszportową. w wysokości 50% stawki pobiera się m.in. od: emerytów, rencistów, osób niepełnosprawnych bez względu na rodzaj schorzenia, a także współmałżonkowie tych osób, pozostających na ich wyłącznym utrzymaniu, osób przebywających w domach opieki społecznej lub w zakładach opiekuńczych albo korzystających z pomocy społecznej w formie zasiłków stałych.
Zatrudnienie Osób Niepełnosprawnych Osobie zatrudnionej, która w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej utraciła¸ zdolność do pracy na dotychczasowym stanowisku, pracodawca jest obowiązany wydzielić lub zorganizować odpowiednie stanowisko pracy z podstawowym zapleczem socjalnym, nie później niż w okresie trzech miesięcy od daty zgłoszenia przez tę osobę gotowości przystąpienia do pracy. Zgłoszenie gotowości przystąpienia do pracy powinno nastąpić w ciągu miesiąca od dnia uznania za osobę niepełnosprawną. Tego przepisu nie stosuje się, gdy wyłączną przyczyną wypadku przy pracy było naruszenie przepisów w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przez pracownika z jego winy lub jego stanu nietrzeźwości- udowodnione przez pracodawcę.
Pomoc w zakupie niezbędnych przedmiotów dla osób niepełnosprawnych - przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze Przedmioty ortopedyczne to przyrządy ortopedyczne niezbędne osobie niepełnosprawnej w przypadku trwałego inwalidztwa, w okresie choroby lub usprawnienia leczniczego (np.: protezy, kule, wózek inwalidzki i inne). Przedmioty ortopedyczne przysługują bezpłatnie lub częściowo odpłatnie (w zależności od rodzaju przedmiotu) według zlecenia lekarza (np. rehabilitant medyczny, reumatolog, ortopeda, neurolog). Środki pomocnicze to takie środki, które ułatwiają w znacznym stopniu, bądź wręcz umożliwiają, funkcjonowanie osoby niepełnosprawnej w środowisku społecznym (np.: pomoce optyczne dla niedowidzących, aparaty słuchowe, cewniki, pieluchomajtki, itp.).
Pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowania do samochodu dla osoby niepełnosprawnej Istnieje jedynie możliwość dofinansowania przystosowania samochodu do potrzeb niepełnosprawnego kierowcy, który jest jego właścicielem, w ramach programu – „PEGAZ 2003„ (moduł - pomoc w aktywizowaniu osób niepełnosprawnych poprzez likwidacji barier transportowych i w komunikowaniu się, obejmuje w obszarze A - zakup i montaż oprzyrządowania do samochodu).
Likwidacja barier Bariery architektoniczne to wszelkie utrudnienia występujące w budynku i w jego najbliższej okolicy, które ze względu na rozwiązania techniczne, konstrukcyjne lub warunki użytkowania uniemożliwiają lub znacznie utrudniają swobodę ruchu osobom niepełnosprawnym. Bariery techniczne to takie bariery, które utrudniają lub uniemożliwiają osobie niepełnosprawnej funkcjonowanie społeczne. Likwidacja tej bariery powinna powodować sprawniejsze działanie tej osoby w społeczeństwie i umożliwiać jej funkcjonowanie w życiu codziennym. Bariery w komunikowaniu się to ograniczenia uniemożliwiające lub utrudniające osobie niepełnosprawnej swobodne porozumiewanie się i/lub przekazywanie informacji. O dofinansowanie ze środków Funduszu ww. tytułów (jeżeli ich realizacja umożliwi lub w znacznym stopniu ułatwi osobie niepełnosprawnej wykonywanie podstawowych, codziennych czynności lub kontaktów z otoczeniem) mogą. ubiegać się:
Wysokość dofinansowania likwidacji barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych wynosi do 80% kosztów przedsięwzięcia, nie więcej jednak niż do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia. Pozostał 20% pokrywa wnioskodawca. Osoba niepełnosprawna, która ma trudności z poruszaniem się, może wystąpić o pomoc w likwidacji barier architektonicznych utrudniających jej dostęp do budynku, w którym mieszka do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Do wniosku o dofinansowanie należy dołączyć:
Oprócz tego osoba składająca wniosek:
PCPR nie zwraca kosztów poniesionych w związku z pracami wykonywanymi przed wydaniem decyzji.
Turnusy rehabilitacyjne dla osób niepełnosprawnych Z turnusów rehabilitacyjnych mogą korzystać wszystkie osoby niepełnosprawne, tj. te, które posiadają ważne orzeczenie: 1. o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności lub 2. o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy na podstawie odrębnych przepisów lub 3. o niepełnosprawności, wydane przez ukończeniem 16 roku życia. Osoba niepełnosprawna ubiegająca się o dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych kosztów uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym powinna złożyć odpowiedni wniosek o dofinansowanie, kopię orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, wniosek lekarza o skierowanie na turnus rehabilitacyjny sporządzony nie wcześniej niż 3 miesiące przed datą złożenia wniosku. Wniosek o dofinansowanie zawiera oświadczenie o wysokości dochodu w rodzinie oraz liczbę osób we wspólnym gospodarstwie domowym. Wniosek o dofinansowanie należy złożyć we właściwym dla miejsca zamieszkania powiatowym centrum pomocy rodzinie. Jest on rozpatrywany w ciągu 30 dni od daty jego złożenia. PCPR w terminie 7 dni od dnia rozpatrzenia wniosku powiadamia w formie pisemnej wnioskodawcę o sposobie jego rozpatrzenia. Informuje przy tym o wysokości przyznanego dofinansowania bądź też uzasadnia odmowę jego przyznania. Dofinansowanie można otrzymać tylko raz w roku kalendarzowym. Wysokość dofinansowania waha się od 18% do 35% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale. Wysokość dofinansowania zależy od stopnia niepełnosprawności, wieku oraz sytuacji życiowej wnioskodawcy. |
||
|